Destilerie Roner

Když pan Roner vypálil svůj první destilát v malé garáži, určitě netušil, že o pár let později ponese jeho jméno jeden z nejvýznamnějších podniků Jižního Tyrolska. Roner je v tomto kraji opravdu slavné jméno. Destilerii najdete ve vesničce Termeno (Tramín) přímo na vinařské stezce Tyrolska.

Vedle skvělé grappy se zde pálí i vyhlášená Williams a vcelku vzácné destiáláty z bobulového ovoce, tzv. Geisty, tedy průtahové destiláty, třeba z malin nebo ostružin. Opravdu vyhlášený je ale bylinný destilát Alpler, jež disponuje hořkostí takové intenzity, že se sám o sobě Alpler mohl stát její jednotkou. Recept je samosebou tajný a místní ho často nazývají jako eliksír dlouhého života. Prakticky jde o macerát směsy horských bylin bez přídavku cukru nebo jiných surovin. Nutno přiznat, že první setkání s Alplerem mi téměř srolovalo ponožky. Nicméně je skvělým digestivem a dokáže ulevit i po opravdové žranici.

Leave a comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>