Riesling Federspiel „Zonberg“ 2011, Piewald – Wachau, Rakousko

Wachau je bezesporu jednou z nejúchvatnějších oblastí Rakouska. Zdejším vinařům dokonce nestačily ani vinařským zákonem vymezené kvalitativní kritéria stanovená pro zdejší vína. Proto se v rámci oblasti dohodli na mnohem přísnějších pravidlech, podle kterých dnes svá vína produkují. Obecně se místní vína dělí dle komplexity vína do tří kategorií. První z nich nese název Steinfeder a jedná se zpravidla o vína s maximálním objemem alkoholu 11,5 %, tedy o svěží a příjemně pitelná vína. Druhou kategorií je Federspiel. Vína Federspiel se pohybují v mantinelu 11,5 – 12,5 % alc., ale rozhodně neztrácejí ze své svěžesti, byť jsou o řád koncentrovanější. Konečně třetí a nejvěhlasnější kategorii tvoří vína Smaragd, což je označení pro ta nejkvalitnější a nejkoncentrovanější vína oblasti, která mnohdy patří ke světové špičce. Tato označení jsou navíc registrovanými značkami a jejich použití se tím pádem řídí dle vinařských regulí oblasti Wachau.

Zpět ale k vínu. Pomyslným vyzyvatelem minulého rakouského ryzlinku je Riesling v kategorii Federspiel z rodinného vinařství Piewald. Jedná se tedy o jakousi vnitrostátní konkurenci. Pravdou je, že Wachau má mnohem zvučnější jméno, než Kamptal. Stran kvality vína to ovšem nemusí být dogma. Riesling Zonberg 2011 je nádhernou ukátkou místního umu. Pravdou je, že působí lehce koncetrovanějí, než jeho předchůdce, což se ale od Wachau očekává. Neztrácí ovšem ze své svěžesti.

Opět je dominantní mineralita s lehce výraznějším ovocných charakterem typických pro odrůdu, tedy broskve a meruňky. Čas od času se projeví i jeho plnější charatker a jak v chuti, tak i v aroma nabídne pozornému pijákovi odér medu, zeleného jablka a citrusů. Co je ovšem bez debat, opět naprostá a ryzí až krystalická čistota vína, a to i přes fakt, že se jedná o „entry level“ wine!

Hodnocení (1-5):

Print

Leave a comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>