Portugalská vína v Praze

Portugalsko, jak sami Portugalci tvrdí, je zářivou zemí, která je obdařena výjimečnou geografii, geologií a topografí, jež společně generuje tekutý poklad v podobě skvělého vína. Pravdou je, že u nás se o portugalském vinařství ví pramálo.

1st Annual Tasting of Portuguese Wines – Prague October 3rd 2013

Ano, snad každý, kdo se zajímá, ví, že Portugalsko je vírobcem slavných portských vín, anebo pikantních a toliko osvěžujících vín Vinho Verde. Země však nabízí stovky domácích odrůd, které dávají fantastická vína. Bohužel je v záplavě italských, novosvětských a všech dalších vín u nás vídáme opravdu zřídka. Proto je více než vítána prezentace portugalského vinařství, kde o přízeň dovozců zabojovoalo hned šestnáct producentů.

Věřím, že pokud síly ve smyslu komunikace s trhem, vydrží, tak se některé z nich v nabídkách restaurací objeví. Překážkou by snad mohla být jen klasická česká neochota objevovat lehce exotická vína, která u nás dodnes nemají příliš zvučné jméno, byť ne zcela právem. Nutno ale říci, že to rozhodně není nedostatkem kvality, chybí snad jen špetka více marketingové aktivity.

Velmi jsme ocenili bílá vína z lokální odrůdy Arinto a Síria, která se pěstují na kamenitých svazích v nadmořských výškách mezi 500 a 700 m.n.m., což jim dodává pikantní kyselinku a výrazný minerální charakter. Z modrých odrůd jednoznačně stojí za pozornost Portugalská národní réva Turiga Nacional, která dává tělnatá vína s minerálním charakterem a velmi dlouhou dochutí. Za zmínku stojí i místní Cabernety, které nabízí spíše severské tóny jako je paprika, koření a bobule černého rybízu, což je příjemná změna oproti mnohdy až přezrálým novosvěským Cabernetům.

Fantastická vína s vyrovnanou kvalitou v rámci celé kolekce nabízí vinařství Companhia das Quintas, které jsme si také nejvíce užili. Nezbývá než popřát štěstí a hladký vstup na český trh. Byla by velká škoda utopit trh ve stávajícím italském trendu.

Leave a comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>