Riesling Trocken Kabinett Graacher Domprobst 2011, Philipps Eckstein – Mosel, Německo

Asi už víte, že Mosela je pro mě srdeční záležitost. Nezastírám proto, že na tenhle vzorek jsem se opravdu těšil. Neberte to ale tak, že bych ztratil objektivitu. Můj komentář to ostatně vylučuje. Snad žádná jiná vína nedokážou překvapit nesrovnalostí mezi chutí a buketem, jako právě moselský ryzlink. Nejspíš je to dáno břidlicovým podložím, které má na svědomí vysokou mineralitu místních vín.

Co by ale jeden nečekal, je kamenné aroma zcela bez stopy ovoce a následně chuť, jež má až medově sladký závěr. Tohle prostě umí jen Mosela. Zpět ale k našemu vzorku. Osobně jsem si velmi oblíbil až nevyslovitelné názvy místních vinic. Pravda, dva roky jsem v těchto končinách žil, tak s tím nemám takový problém a rozhodně ne odpor. Graacher Domprobst ukazuje na vinici ve vesnici Graach, kde také vinařství najdete. Místní vína se ale vyznačují ještě jedním specifikem, a to je nízký obsah alkoholu, což ukazuje na vyšší cukry. Mosela si taková vína může dovolit, a to pro vysoký obsah kyselin. Teprve vyváženým poměrem všech těchto složek dosáhnou místní vinaři pomyslného equilibria.

Tento ryzlik je vlastně velmi klasickou ukázkou zdejšího vinařství. Nos vůbec nenapovídá o tom, jak víno bude chutnat. Je lehce zavřený a postavený na mineralitě, někdy dokonce až slané vůně. Naproti tomu v chuti se rozlije opojná chuť s nádechem zralých meruňěk a lehce medovým koncem, a to i přes fakt, že se jedná o variantu Trocken. Vesměs příjemný projev, jenomže víno jaksi ve své chuti nikam nepokračuje. Zkrátka mu chybí špetka kyselinky, která by projev odlehčila a prodloužila. I tak se ale jedná o krásný ryzlink, který se snad ve všem nepodobá svým předchůdcům. Opět je znát typičnost, špetku svěžesti ale postrádá, a tak, byť mě to mrzí, nemohu jinak než 3+.

Hodnocení (1-5):

Hodnocení

Leave a comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>