Velký ryzlink fight

Riesling je nejvíc, tečka. Vlastně vykřičník! Ani ne tak proto, že je snad odjakživa do této pozice pasován všemi, kteří vínu nedají spát, ale proto, že je to ať chce nebo ne, jediná bílá odrůda, která umí produkovat pikantní kyseliny a zároveň i cukr. A kdy že se na tohle vlastně přišlo a jak? Náhodou, velmi šťastnou náhodou.

Byla na začátku chyba?

Za všechno vděčíme církevním hodostářům a jejich mnohdy obyčejnému smrtelníkovi nepochopitelnými procesy, jež pravděpodobně pramení z jakési „vnitropodnikové“ hiearchie. Byť nepatřím k jejím velkým příznivcům, a to prosím nechápejte tak, že bych byl morálními zásadami zcela nepolíben, to nikoliv. Pravdou je, že v otázkách vinné kultury, to tihle hoši měli v hlavě v pořádku, a to už hodně dávno, tedy se značným předstihem. O tom ostatně píše kdejaká pamětní kniha s vinnou tématikou. Jak to ale s tím Ryzlinkem bylo? Původně se jí velký obdiv nedostával a to hlavně proto, že s ní nikdo neuměl pracovat, potažmo využít její potenciál. Vlastně tak trochu s boží pomocí, a teď to myslím v tom nejlepším světle, se létapáně 1775 zjistilo, co že to je ten Ryzlink vlastně zač. Tehdy totiž dovezl kurýr s velkým zpožděním do benediktinského kláštera v Johannisbergu povolení ke sběru hroznů. Jenomže přijel tak pozdě, že hrozny stihla napadnout plíseň. Nikdo tenkrát netušil, že se tak stalo ku prospěchu věci. Jednalo se o ušlechtilou plíseň botrytis cinerea, jež zapříčinila doposud nevídanou koncentraci cukru. Po prokvašení se tak zrodil zcela mimořádný Ryzlink, tak jak ho známe i dnes.

The best of Riesling

Jedno je ale jisté. Ne všude se dá takový Ryzlink pořídit, a i proto jsme si tentokrát vyšlápli právě na tuto odrůdu. V následujících dnech vám tak nabídneme kvazi-košt Ryzlinku z různých vinařských zemí, což by vám mohlo vybírání usnadnit. A tady je už náš ryzlink-flight:

 

1. Riesling Kamptal 2011, Loimer – Kamptal, Rakousko
2. Riesling Federspiel „Zonberg“ 2011, Piewald – Wachau, Rakousko
3. Riesling Mineral Qba 2011, Johannishof – Rheingau, Německo
4. Riesling Rheingau Qba Trocken 2012, Robert Weil – Rheingau, Německo
5. Riesling Trocken Kabinett Graacher Domprobst 2011, Philipps Eckstein – Mosel, Německo
6. Riesling Grand Cru Cuvée Elliot 2009, Domaine Gérard Metz – Alsace, Francie
7. Riesling Auslese Sussberg 1993, Thanisch – Mosel, Německo

Leave a comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>